Waloryzacja umowy o zamówienie publiczne – na jakich zasadach?

Prawo zamówień publicznych nakazuje, by w kontrakcie zawieranym na ponad 12 miesięcy, znalazła się klauzula waloryzująca wynagrodzenie wykonawcy. Zamawiający znajdują jednak sposoby na ominięcie tego obowiązku, przerzucając ryzyko związane z wahaniami cen na wykonawców. Takie rozwiązania są jednak tylko pozornie korzystne dla zamawiających. Skutkują one przerwami w realizacji zamówienia, opóźnieniami a często – wieloletnimi sporami sądowymi.

Publikacja: 14.10.2021 13:04

Waloryzacja umowy o zamówienie publiczne – na jakich zasadach?

Foto: Nowe Prawo zamówień publicznych ma pomóc MŚP w udziale w publicznych przetargach. Źródło: Adobe Stock

W ostatnich miesiącach pojawiają się informacje, że ceny materiałów budowlanych nie tyle wzrosły, co poszybowały w górę, podobnie koszty pracy. Wydarzenia te mają wpływ na realizację umów o zamówienie publiczne na roboty budowlane lub usługi, które zawierane są na okres, który przekracza 12 miesięcy – a często zawierane są na 4 lata, w niektórych branżach, takich jak transport, umowy są zawierane nawet na 8 lub 9 lat.

Pozostało 96% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne