Nie zawsze da się prześwietlić konsorcjanta

Dopuszczalne jest samooczyszczenie konsorcjum w postępowaniu o zamówienie publiczne, gdy w błąd wprowadził jeden z konsorcjantów – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w niedawnym orzeczeniu.

Aktualizacja: 25.11.2021 14:27 Publikacja: 25.11.2021 14:15

Nie zawsze da się prześwietlić konsorcjanta

Foto: Adobe Stock

W dniu 7 września 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-927/19, w którym dokonał wykładni przepisów dyrektywy klasycznej w kontekście dopuszczalności dokonania przez konsorcjum samooczyszczenia, w sytuacji w której jeden z konsorcjantów przedstawił w trakcie postępowania przetargowego nieprawdziwe informacje, co do braku istnienia wobec niego przesłanek wykluczenia z postępowania. TSUE wskazał, że w przypadku zaistnienia tego rodzaju sytuacji instytucje zamawiającego powinny dokonać zindywidualizowanej oceny czy pozostali członkowie konsorcjum mieli możliwość zweryfikowania i sprawdzenia informacji przedstawianych przez współkonsorcjanta co do istnienia wobec niego przesłanek wykluczenia. Instytucje te powinny kierować się przede wszystkim zasadą proporcjonalności oraz zwracać uwagę na środki, jakimi dysponowało lub mogło dysponować konsorcjum w celu zweryfikowania prawdziwości przedstawianych przez poszczególne podmioty, biorące wspólnie udział w postępowaniu, danych. TSUE zwrócił uwagę, że informacje te mogą bowiem pochodzić od podmiotu, wobec którego konsorcjum „nie dysponuje żadnym środkiem kontroli", a zatem nie miały możliwości potwierdzenia lub zaprzeczenia faktom przez niego wskazywanym.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia