Aktualizacja: 16.12.2021 08:25 Publikacja: 16.12.2021 13:05
Foto: Adobe Stock
Polskie firmy są coraz częściej atakowane przez hakerów. Epidemia koronawirusa temu sprzyja, bo przedsiębiorcy więcej spraw załatwiają przez internet, na dodatek wielu z nich korzysta z niezabezpieczonego sprzętu. Czy finansowa strata spowodowana włamaniem cyberprzestępcy może być rozliczona w podatkowych kosztach?
Spójrzmy na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 listopada 2021 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.948. 2021.1.MM). Wystąpił o nią przedsiębiorca zajmujący się hurtową sprzedażą elektrycznych artykułów użytku domowego. Ma stałych dostawców, z którymi współpracuje już od około dwudziestu lat. Zamówienia składa elektronicznie. Zapłatę przekazuje na rachunki wskazane przez kontrahentów w mailach albo fakturach.
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Wkrótce duże firmy będą zwracać się do swoich dostawców i partnerów biznesowych o udostępnienie danych dotyczących ESG, narzucając jednocześnie zakres i format tych informacji.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Prowadząca własną działalność zawodniczka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na odpowiednią dietę, wsparcie psychologa oraz sportowe stroje. Skarbówka się na to zgadza. Wyrzuca natomiast z kosztów wydatki na ładny wygląd.
Spółka może ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na fundowane współpracownikom szkolenia z obcych języków.
Koszty wynikające z błędów technicznych i ludzkich, które generują dodatkowe obciążenia finansowe, nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów – w przeciwieństwie do kosztów realizacji gwarancji najniższej ceny.
Ostatnie interpretacje ogólne Ministerstwa Finansów w sprawie podatku u źródła dotyczą przesłanek zastosowania zwolnienia przy wypłacie dywidend i innych zysków z udziałów osób prawnych, a także odsetek i należności licencyjnych.
• Firma w domu: czy można wrzucić w koszty np. kawę i papier toaletowy? • PIT 2024: czy będzie tam wykazana ulga na składki zdrowotne? • Fundacja rodzinna to korzyść podatkowa? Fiskus ostrzega • Problem z e-wizytą w ZUS dla posiadaczy iPhone'ów • AI Act: od 2 lutego nowy obowiązek dla przedsiębiorców • Ile dopłaty do zakupu auta elektrycznego mogą otrzymać przedsiębiorcy? • Ważne terminy na ten tydzień
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na środki czystości oraz napoje udostępniane w czasie spotkań ze współpracownikami. Także wtedy, gdy odbywają się u niego w mieszkaniu.
Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psów, które pilnują jego firmy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas