Aktualizacja: 27.01.2022 07:41 Publikacja: 27.01.2022 12:11
Foto: Adobe Stock
Polski kodeks spółek handlowych („k.s.h.") zawiera co prawda szczątkowe regulacje w tym zakresie, są one jednak minimalne i niekonsekwentne. Z pewnością brak jest w polskich przepisach, a nawet doktrynie czy orzecznictwie, jednolitej i przejrzystej listy obowiązków „dyrektorskich" (directors' duties) w znaczeniu, w jakim rozpoznaje je prawo angielskie.
Z kolei w Anglii i Walii, skodyfikowane obowiązki dyrektorów weszły w życie wraz z najnowszą wersją angielskiego Companies Act 2006 („CA 2006") (czyli odpowiednika k.s.h.), zastępując poszczególne obowiązki dyrektorów wynikające z common law (czyli linii orzecznictwa w prawie zwyczajowym). Każdy dyrektor jest winny względem spółki (nie jej indywidualnych udziałowców) dopełnić swoich obowiązków dyrektorskich, tak jak to wynika z CA 2006 oraz innych ustaw, jak np. Insolvency Act 1986. Warto tu zaznaczyć, że zgodnie z sekcją 250 CA 2006, mianem dyrektora określa się każdą osobę, która zajmuje stanowisko dyrektorskie, jakkolwiek nazwane, zaś skodyfikowane obowiązki odnoszą się zarówno do dyrektorów de jure, jak również tych de facto, mających wpływ na kierunek rozwoju spółki, bez formalnego stanowiska (Shadow Directors – sekcja 251 CA 2006).
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Podczas zgromadzenia wspólników zazwyczaj podejmowane są decyzje o istotnym znaczeniu dla spółki z o.o. i jej wspólników. Dlatego wspólnik powinien znać procedury zwoływania obrad zgromadzenia oraz podejmowania i zaskarżania uchwał.
Przedmiotem opodatkowania estońskim CIT jest efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca lub akcjonariusza, przy czym opodatkowane są różne jej formy, nie tylko dywidendy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas