Aktualizacja: 05.04.2021 18:14 Publikacja: 05.04.2021 00:01
Ministerstwo Finansów
Foto: Fotorzepa/ Jakub Kamiński
Ministerstwo Finansów przedstawiło niedawno projekt zmiany rozporządzenia w sprawie JPK, który ma doprecyzować te przepisy. Jak należy ocenić zmiany?
Słabo. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ministerstwo dostosowuje przepisy rozporządzenia do własnych wyjaśnień prezentowanych na stronie internetowej MF w „pytaniach i odpowiedziach" w sprawie JPK oraz do interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej. Stanowisko ministra finansów oraz dyrektora KIS niejednokrotnie znacznie odbiegało od przepisów. W efekcie dostosowuje się przepisy do ich interpretacji. Przewrotnie można powiedzieć, że tworzy nam się chyba nowe źródło prawa, jakim są wyjaśnienia ministra finansów. Kiedyś to się nazywało „prawo powielaczowe".
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Wkrótce duże firmy będą zwracać się do swoich dostawców i partnerów biznesowych o udostępnienie danych dotyczących ESG, narzucając jednocześnie zakres i format tych informacji.
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział w poniedziałek podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT oraz wprowadzenie nowej zasady dotyczącej przedawnienia podatku.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
Zwykły serwis pokładowy, który polega na ewentualnym podgrzaniu i serwowaniu gotowych dań pasażerom samolotu, ma zbyt wąski charakter, żeby uznać go za usługę objętą zerową stawką VAT.
Rozporządzenie ministra finansów nakazuje samorządom obliczanie prewspółczynnika według określonych wzorów. Co jednak w przypadku gdy zastosowanie wzoru daje wynik równy lub przekraczający 100 proc.? Czy gmina może w takiej sytuacji odliczyć pełną kwotę VAT?
W przypadku zamiany nieruchomości z dopłatą różnicy w pieniądzu obie strony muszą udokumentować dokonaną dostawę fakturami.
Przeniesienie mieszkań z działalności gospodarczej do najmu prywatnego nie jest dostawą towarów opodatkowaną VAT. W związku ze zmianą przeznaczenia lokali podatnik będzie zobowiązany dokonać korekty incydentalnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas