Cash pooling – praktyczne wyzwania dla zarządów spółek w grupie kapitałowej

Zarząd spółki z o.o., decydując się na udział w cash poolingu, musi przeanalizować, czy w konkretnym przypadku nie zachodzi ryzyko, że dokonywane w ramach systemu transfery pieniężne zostaną uznane za zakazany zwrot wspólnikowi wkładu, bądź za wypłatę z majątku spółki dokonaną bez tytułu prawnego.

Publikacja: 11.02.2021 16:45

Cash pooling – praktyczne wyzwania dla zarządów spółek w grupie kapitałowej

Foto: 123RF

Zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa jest jednym z największych wyzwań, jakie pandemia i wywołany nią kryzys, postawiły przed zarządami spółek. Tym chętniej podmioty wchodzące w skład grupy mogą sięgnąć po cash pooling, polegający, w uproszczeniu, na gromadzeniu gotówki całej grupy na jednym koncie, i wspieraniu przez podmioty z lepszym cash flow, podmiotów w słabszej kondycji finansowej. Zanim zarząd spółki podejmie decyzję o przystąpieniu do cash poolingu, powinien dokładnie przenalizować konkretne założenia różnych jego wariantów oraz umowę, regulującą prawa i obowiązki jego uczestnika, pod kątem ryzyka prawnego dla spółki, i dla samego zarządu.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników