W ujęciu podatku dochodowego, nie uważa się za koszty podatkowe wartości własnej pracy podatników PIT (wspólników spółki osobowej będących osobami fizycznymi) oraz ich małżonków i małoletnich dzieci, a także małżonków i małoletnich dzieci pozostałych wspólników. Kosztem uzyskania przychodów będzie jednak wynagrodzenie małżonków i małoletnich dzieci podatników PIT oraz pozostałych wspólników tej spółki, należne ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, z tytułu wykonywania usług na podstawie umów zlecenia lub o dzieło, a także z tytułu umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem lub kontraktu menedżerskiego. Z kolei, u podatników CIT będących wspólnikami spółki osobowej nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości pracy własnej innych wspólników tej spółki będących osobami fizycznymi, a także ich małżonków i małoletnich dzieci, z tym że kosztem podatkowym będzie jednak wynagrodzenie małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki, należne z ww. tytułów (art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT; art. 16 ust. 1 pkt 13c ustawy o CIT).
Pamiętać również należy, że wypłacone wspólnikowi przez spółkę osobową wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę stanowi przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Na spółce jako płatniku będzie wówczas ciążył z tego tytułu obowiązek obliczenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego i ZUS zaliczek na podatek dochodowy oraz składek ubezpieczeniowych.
Czytaj też: Jak księgować zapłacone za wspólników zaliczki
Spółka osobowa może wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej składniki majątku należące do jej wspólników. Składniki te nie podlegają wprowadzeniu do spółki w formie wkładu (nie są wprowadzane do ewidencji środków trwałych), a ich odpłatne użytkowanie przez spółkę opiera się na oddzielnie zawartej ze wspólnikami umowie cywilnoprawnej (np. umowie najmu).
Tego typu składniki majątku nie podlegają również amortyzacji przez spółkę. Należności wypłacane przez spółkę wspólnikowi z tytułu odpłatnego udostępnienia przez niego składników majątku prywatnego stanowią dla tego wspólnika przychód podatkowy. Równocześnie są one (podobnie jak związane z ich użytkowaniem wydatki) u wszystkich wspólników (także u tego, który udostępnił spółce składniki swojego majątku) kosztem podatkowym, proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku spółki. Pamiętać również należy, że nieodpłatne udostępnienie spółce przez danego wspólnika składników jego prywatnego majątku (np. w oparciu o umowę użyczenia) będzie stanowiło przychód podatkowy u wszystkich wspólników spółki, także u tego, który udostępnił spółce składniki swojego majątku w takiej części, w jakiej przysługuje im prawo do udziału w zysku spółki (por. interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 lutego 2018 r., 0115- KDIT3.4011.6.2018.1.PSZ). Wartość pieniężna takich nieodpłatnych świadczeń ustalana będzie – zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 3 i 4 ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 6 pkt 3 i 4 ustawy o CIT – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu udostępnianego lokalu lub na podstawie cen rynkowych stosowanych przy udostępnianiu rzeczy tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia – w pozostałych przypadkach.
Operacje gospodarcze związane z dokonywaniem przez wspólników świadczeń na rzecz spółki osobowej wymagają ujęcia w księgach rachunkowych spółki:
![](http://grafik.rp.pl/grafika2/1561794.jpg)