Akcje założycielskie – uprawnienie nie dla każdego wspólnika

Nowi akcjonariusze nabywający akcje w prostej spółce akcyjnej, w której wcześniej wyemitowano akcje założycielskie, muszą mieć świadomość, że może mieć to znaczący wpływ na siłę ich głosu na walnym zgromadzeniu.

Publikacja: 03.03.2022 12:57

Akcje założycielskie – uprawnienie nie dla każdego wspólnika

Foto: Adobe Stock

Przepisy o prostej spółce akcyjnej (PSA) wprowadzają możliwość emisji tzw. akcji założycielskich. Jest to szczególny rodzaj akcji uprzywilejowanych. O ile możliwość uprzywilejowania akcji występowała i występuje nadal w „klasycznej” spółce akcyjnej, to możliwość emisji akcji założycielskich pojawiła się wprost dopiero w regulacjach dotyczących PSA. Jak stanowi art. 30026 § 1 Kodeksu spółek handlowych (KSH) z akcji uprzywilejowanych stanowiących akcje założycielskie może wynikać szczególne uprawnienie. Zgodnie z nim każda kolejna emisja nowych akcji nie może naruszać określonego minimalnego stosunku liczby głosów przypadających na te akcje uprzywilejowane do ogólnej liczby głosów przypadających na wszystkie akcje spółki (akcje założycielskie). W przypadku emisji nowych akcji, która mogłaby naruszyć ten stosunek, liczba głosów z akcji założycielskich ulega odpowiedniemu zwiększeniu.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia