Reklama
Rozwiń

Postępowanie o zatwierdzenie układu po nieudanej uproszczonej restrukturyzacji?

Dłużnikom, pomimo nieudanego uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, nie należy odmawiać prawa do podjęcia kolejnej próby restrukturyzacji. Jednak takie postępowanie powinno być otwierane na podstawie wniosku rozpoznawanego przez sąd.

Publikacja: 07.07.2022 22:02

Postępowanie o zatwierdzenie układu po nieudanej uproszczonej restrukturyzacji?

Foto: Adobe Stock

Postępowanie o zatwierdzenie układu, potocznie zwane „PZU” zostało solidnie zmodyfikowane z dniem 1 grudnia 2021 r. Wprowadzone zmiany w założeniu miały spowodować, że ta forma restrukturyzacji zastąpi popularne niegdyś uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne („UPR”). I można powiedzieć, że cel ten się powiódł. Mimo braku jeszcze statystyk dotyczących PZU, postępowanie to, podobnie jak jego poprzednik, bije rekordy popularności ze względu na ujęcie w nim wszystkich kluczowych zalet posiadanych przez UPR. Swoistą miarą sukcesu niech będzie też to, że – jak pokazuje praktyka – wielu przedsiębiorców i to nawet będących w restrukturyzacji nawet nie odnotowało, że obecnie UPR już nie funkcjonuje (postępowania te mogły być otwierane tylko do końca listopada 2021 r.), a jego miejsce zastąpiło znowelizowane postępowanie o zatwierdzenie układu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?