Postępowanie o zatwierdzenie układu po nieudanej uproszczonej restrukturyzacji?

Dłużnikom, pomimo nieudanego uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, nie należy odmawiać prawa do podjęcia kolejnej próby restrukturyzacji. Jednak takie postępowanie powinno być otwierane na podstawie wniosku rozpoznawanego przez sąd.

Publikacja: 07.07.2022 22:02

Postępowanie o zatwierdzenie układu po nieudanej uproszczonej restrukturyzacji?

Foto: Adobe Stock

Postępowanie o zatwierdzenie układu, potocznie zwane „PZU” zostało solidnie zmodyfikowane z dniem 1 grudnia 2021 r. Wprowadzone zmiany w założeniu miały spowodować, że ta forma restrukturyzacji zastąpi popularne niegdyś uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne („UPR”). I można powiedzieć, że cel ten się powiódł. Mimo braku jeszcze statystyk dotyczących PZU, postępowanie to, podobnie jak jego poprzednik, bije rekordy popularności ze względu na ujęcie w nim wszystkich kluczowych zalet posiadanych przez UPR. Swoistą miarą sukcesu niech będzie też to, że – jak pokazuje praktyka – wielu przedsiębiorców i to nawet będących w restrukturyzacji nawet nie odnotowało, że obecnie UPR już nie funkcjonuje (postępowania te mogły być otwierane tylko do końca listopada 2021 r.), a jego miejsce zastąpiło znowelizowane postępowanie o zatwierdzenie układu.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Od 10 listopada ważne zmiany w umowach telekomunikacyjnych. Abonenci zyskają?
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Biznes
Jak zapewnić zgodność umów z rozporządzeniem DORA
Biznes
Komu nerkę, komu przeszczep - czy moralność da się opisać w AI?
Biznes
Jak transfer biznesu za granicę wpływa na ceny transferowe
Biznes
Podczas klęsk żywiołowych trzeba szczególnie uważać na dane osobowe