Cyfryzacja procesu budowlanego – kolejne usprawnienia

1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która wprowadza nowe narzędzia: cyfrową książkę obiektu budowlanego oraz elektroniczny dziennik budowy. Mają one usprawnić zarówno proces budowlany, jak i wykonywanie uprawnień właścicielskich względem użytkowanych obiektów.

Publikacja: 29.12.2022 19:00

Prawo budowlane

Prawo budowlane

Foto: AdobeStock

W mijającym roku ustawę Prawo budowlane nowelizowano siedem razy. Niektóre z tych zmian wejdą w życie już 1 stycznia 2023 r., inne będą obowiązywały odpowiednio od 27 stycznia 2023 r. i od 28 kwietnia 2023 r. W dalszym ciągu nie znamy daty wejścia w życie procedowanej obecnie nowelizacji Prawa budowlanego (projekt z 16 listopada 2022 r.; numer z wykazu UD427), która w głównej mierze kontynuuje zapoczątkowaną już w mijającym roku, kompleksową cyfryzację i uproszczenie procedur budowlanych. W przypadku pełnej cyfryzacji postępowania, autorzy projektu jako proponowaną datę wejścia w życie aktualnie podają dzień 30 czerwca 2023 r. Na ten moment (21 grudnia 2022 r.) projekt znajduje się w Komitecie Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji i nie ma pewności, czy uda się wprowadzić w życie przepisy w założonym terminie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Ulga B+R, czyli jak obniżyć podatki
Biznes
Jak stosować ulgę B+R w podatkowych grupach kapitałowych
Biznes
Kuchnia prawdę ci powie, czyli o wycieku informacji w firmie
Biznes
Jedna grupa kapitałowa, kilka odrębnych ofert w przetargu
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Biznes
Pożyczka udzielona SKA przez jej wspólnika – jak ją opodatkować