Spółka jawna – zapis windykacyjny szansą na kontynuowanie biznesu

Zapewnienie dalszego istnienia i stabilnego funkcjonowania spółki jawnej leży w interesie nie tylko przyszłego spadkodawcy, ale także pozostających wspólników. Dlatego udziałowcy powinni wcześniej ustalić zasady funkcjonowania spółki po śmierci jednego z nich.

Publikacja: 12.01.2023 20:00

Spółka jawna – zapis windykacyjny szansą na kontynuowanie biznesu

Foto: Adobe Stock

Wykonywanie działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej jest bez wątpienia mniej skomplikowaną formą prowadzenia biznesu niż prowadzenie tej samej działalności w formie spółki kapitałowej. Stosunkowo prosty model zawiązania i trwania przedsiębiorstwa w tej formule sprawia, że wspólnicy zarówno przy powstaniu spółki jak i w trakcie jej działania zapominają jednak o kwestiach związanych z tym, co będzie działo się ze spółką oraz prawami i obowiązkami wspólnika po jego śmierci. Brak odpowiednich postanowień wprowadzonych przy zawiązaniu spółki lub później w trakcie jej trwania w ramach zmiany umowy, może wywołać konsekwencje nie tylko dla samej spółki i jej pozostałych wspólników, ale także samych spadkobierców. Wówczas zastosowanie znajdą odpowiednie regulacje kodeksu spółek handlowych.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Unijna walka z nadmiarem opakowań - nowe obowiązki dla firm
Biznes
Nowe wymogi dotyczące opakowań. Jak stosować przepisy w praktyce?
Biznes
Jak Unia chce stać się liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji
Biznes
Darowizna czy dochód? Fiskus wprowadza zamieszanie wokół zbiórek online
Biznes
„Bez cukru”– kiedy oświadczenia żywieniowe naruszają prawo