Aktualizacja: 09.11.2024 02:36 Publikacja: 03.02.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Skarbówka nie ustępuje w sprawie rozliczeń faktur wystawianych spółkom przez ich wspólników. Ciągle twierdzi, że to unikanie opodatkowania. Problem przedstawiliśmy w „Rzeczpospolitej” z 18 stycznia br. Wskazaliśmy, że fiskus ostatnio zmienił zdanie (choć nie zmieniły się przepisy) o 180 stopni. Przez lata akceptował rozliczenia wspólników w swoich firmach. Teraz je kwestionuje. Pokazuje to m.in. sprawa dentystki świadczącej usługi stomatologiczne oraz szkoleniowe dla spółki komandytowej, w której jest wspólniczką. Swoje przychody chce opodatkować ryczałtem. Fiskus uznał, że jej sposób działania może być sztuczny, a celem jest osiągnięcie sprzecznych z przepisami korzyści podatkowych. I odmówił wydania interpretacji.
Polska ustawa o fundacji rodzinnej skończyła rok, a ta w Liechtensteinie niedługo będzie miała 100 lat. Co przyciąga „duży biznes” do tego małego kraju?
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wielu światowej sławy przedsiębiorców wybiera Liechtenstein jako miejsce siedziby i prowadzenia swoich fundacji. Co sprawia, że podejmują taką decyzję? Dlaczego kraj ten jest uznawany za europejską stolicę fundacji prywatnych?
W Parlamencie Europejskim rozpoczęły się wysłuchania kandydatów na unijnych komisarzy, ale i burzliwe dyskusje nad kolejnymi wieloletnimi ramami finansowymi UE. Jakie czekają nas zmiany?
Zgodnie z nowymi przepisami dyrektywy NIS 2, które Polska powinna była wdrożyć do 17 października 2024 roku, tysiące podmiotów prywatnych oraz publicznych będzie zobowiązanych do spełnienia szeregu nowych wymagań z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
Dochód do 60 tys. zł rocznie miał być nieopodatkowany. Rządzący nie spieszą się jednak z dotrzymaniem tej obietnicy.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
Opłaty za spotkania z psychoterapeutą to wydatki osobiste. Nie można ich zaliczyć do firmowych kosztów – twierdzi skarbówka.
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią nie płacą podatku od odszkodowań. Nie wyklucza to rozliczenia strat w kosztach uzyskania przychodów.
Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada wprowadzenie nowych e-usług dla podatników. W 2025 roku złożenie deklaracji PIT ma być jeszcze prostsze dzięki udostępnieniu aplikacji e-Urząd Skarbowy na smartfony. Planowane są też inne nowości, które mają ułatwić kontakt z urzędem.
Zatrudnianie żołnierzy pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy będzie od 12 listopada 2024 r. wiązało się dla pracodawcy z profitami w podatkach i lepszą sytuacją w przetargach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas