Aktualizacja: 16.02.2025 14:52 Publikacja: 14.02.2023 10:05
Foto: Adobe Stock
Ponad trzy lata temu doszło do zmiany wymogów dotyczących koniecznej treści zapisu na sąd polubowny w umowach i statutach spółek kapitałowych. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego („k.p.c.”) z 31 lipca 2019 r. („Nowelizacja”), nadała nową treść normatywną art. 1163 k.p.c., lecz, jednocześnie, nie ustanowiła reguł międzyczasowych dotyczących dostosowania istniejących klauzul arbitrażowych do nowych przepisów. Mimo nowelizacji w zdecydowanej większości przypadków klauzule arbitrażowe funkcjonują w obrocie prawnym w niezmienionym kształcie. Rodzi to pytanie o dopuszczalność wszczynania na ich podstawie sporów przed sądami arbitrażowymi. Z obowiązujących reguł intertemporalnych wynika, że „stare” klauzule są jednak skuteczne i powinny być honorowane jako podstawa rozpoznawania sporów w arbitrażu korporacyjnym.
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Wkrótce duże firmy będą zwracać się do swoich dostawców i partnerów biznesowych o udostępnienie danych dotyczących ESG, narzucając jednocześnie zakres i format tych informacji.
Przepisy dopuszczają udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki (in-house) spółkom komunalnym, kontrolowanym przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Jeśli rynek konkurencyjny odpowiednio funkcjonuje, gmina nie powinna z niego rezygnować, tworząc własną spółkę i udzielając jej zamówienia bez konkurencji – mówi dr Wojciech Hartung, adwokat, członek Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
Osoba, która decyduje się na przyjęcie funkcji członka zarządu, powinna pamiętać o tym, że odpowiedzialność menedżera za zobowiązania spółki może trwać jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu mandatu.
Umowy zawierane z członkami organów spółki i na ich rzecz przez spółkę lub spółkę zależną kreują ryzyka, a decyzja o ich wejściu w życie należy do zgromadzenia spółki kapitałowej.
Istniejące w chwili zbycia udziałów wierzytelności z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do spółki, nie przechodzą na nabywcę udziałów a stanowią majątkowe uprawnienie dotychczasowego wspólnika, którego wskazywała uchwała o zwrocie dopłat.
Za brak sporządzenia sprawozdania albo przedstawienie w nim nierzetelnych danych prezesowi może grozić grzywna lub więzienie. Może też zapłacić spółce odszkodowanie.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Wielu przedsiębiorców wybiera spółkę z o.o. jako formę prowadzenia działalności gospodarczej. Na jej uruchomienie wystarczy minimalny kapitał – 5 tys. zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas