Klauzule waloryzacyjne i przeglądowe w przetargu publicznym

Od 10 listopada 2022 r. obowiązek stosowania klauzul waloryzacyjnych został znacznie rozszerzony, a w przypadku już wykonywanych umów ustawodawca potwierdził dopuszczalność rewizji wysokości wynagrodzenia oraz innych zobowiązań umownych z uwagi na istotną zmianę cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia.

Publikacja: 03.03.2023 02:00

Klauzule waloryzacyjne i przeglądowe w przetargu publicznym

Foto: Adobe Stock

Obecna sytuacja rynkowa spowodowała, iż kontrakty publiczne jak nigdy dotąd potrzebują skutecznych i efektywnych klauzul waloryzacyjnych. Truizmem jest przy tym stwierdzenie, iż mowa tu najczęściej o zobowiązaniach znacznej wartości oraz doniosłości społecznej. Od 2021 r. obowiązuje normatywny konsensus co do ich stosowania przy realizacji zamówień na roboty budowalne i usługi o okresie obowiązywania dłuższym niż 12 miesięcy. Skutki pandemii Covid-19 oraz agresji Rosji przeciwko Ukrainie w wielu przypadkach uruchomiły także konieczność zastosowania klauzul przeglądowych oraz modyfikacji treści stosunku umownego z uwagi na zmiany okoliczności, których w normalnym toku działalności wykonawca ani zamawiający nie przewidywał.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia