Reklama
Rozwiń

Kiedy pracownik pokrywa koszty naprawy powierzonego mu sprzętu?

- Pracodawca powierzył pracownikowi na czas pracy zdalnej drukarkę 3d. Została ona uszkodzona przez kota pracownika, czy musi on pokryć koszty jej naprawy?

Aktualizacja: 06.12.2020 07:29 Publikacja: 06.12.2020 00:01

Kiedy pracownik pokrywa koszty naprawy powierzonego mu sprzętu?

Foto: Adobe Stock

Pracownik będzie zobowiązany pokryć koszty naprawy drukarki powierzonej na czas pracy zdalnej. Zgodnie z art. 124 § 1 pkt. 2 kodeksu pracy, pracownik, któremu powierzono narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się – odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Od odpowiedzialności pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia. Brak zapewnienia warunków ma miejsce wtedy, gdy na skutek nieprawidłowego powierzenia mienia przez pracodawcę pracownik nie ma możliwości sprawowania pieczy nad mieniem. Wykazanie przez pracownika, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, powoduje uwolnienie się pracownika w całości od odpowiedzialności za szkodę. Ponadto w myśl art. 117 Kodeksu pracy, pracownik może się uwolnić częściowo od odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama