Jedna nierzetelna faktura i dwa wyroki skazujące?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stoi na stanowisku, że za czyn może zostać wymierzona tylko jedna kara o charakterze represyjnym.

Publikacja: 25.08.2023 02:00

Jedna nierzetelna faktura i dwa wyroki skazujące?

Foto: Adobe Stock

Jedną z podstawowych zasad państwa prawa – a zarazem prawem człowieka – jest zasada ne bis in idem. Oznacza ona, że nie można być dwukrotnie ukaranym za ten sam czyn. Kluczowe jest tu ostatnie słowo: „czyn” w języku prawniczym ma inne znaczenie niż „przestępstwo". Czyn to zdarzenie historyczne, a mówiąc prościej – sposób, w jaki dana osoba zachowała się w określonym czasie. Dopiero jeśli w wyniku oceny prawnej czyn zostanie uznany za zabroniony, staje się przestępstwem, za które grozi kara. Zasada ne bis in idem oznacza, że jeden czyn może zostać oceniony jako przestępstwo tylko raz, a jego sprawca może zostać ukarany tylko w jednym postępowaniu o charakterze karnym. Po wydaniu wyroku skazującego nie można zatem otwierać nowego postępowania w sprawie za ten sam czyn i wymierzać jeszcze jednej kary. Nie dopuszcza się tzw. „procesu dodatkowego”. Zdawałoby się, że od reguły ne bis in idem w państwie prawa nie może być wyjątków. Te jednak istnieją.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Odpowiedzialny społecznie biznes to nie tylko zysk
Biznes
Ulga sponsoringowa dla firm – kto może z niej skorzystać?
Biznes
Do kiedy można zmienić formę opodatkowania? Kiedy lepszy ryczałt, a kiedy podatek liniowy?
Biznes
Najważniejsze zmiany w prawie własności intelektualnej
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biznes
Masz biuro w domu? Odsetki od kredytu są kosztem
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego