Jakie zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym po 24 września 2023 r.?

Do 31 grudnia 2025 r. możliwe jest prowadzenie polityki przestrzennej w znacznym stopniu na dotychczasowych zasadach. Po tym terminie, jeśli gmina nie uchwali planu ogólnego, uchwalanie planów miejscowych i wydawanie decyzji o warunkach zabudowy na jej terenie będzie zasadniczo niedopuszczalne.

Publikacja: 29.09.2023 02:00

Jakie zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym po 24 września 2023 r.?

Foto: Adobe Stock

1. 24 września br. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jaki wpływ ma ona na wydane decyzje o warunkach zabudowy i te, które będą wydawane w przyszłości? Czy inwestorzy będą mogli prowadzić inwestycje na ich podstawie? Czy nowela wprowadza w tym zakresie jakieś ograniczenia czasowe?

Decyzje o warunkach zabudowy wydane przed 24 września 2023 r. pozostają w mocy i tak jak dotychczas uprawniają wnioskodawców do zagospodarowania terenu. Co do zasady, nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rozwija jedynie przepis regulujący sytuacje, kiedy organ zobowiązany jest do stwierdzenia wygaśnięcia wspomnianych decyzji stanowiąc, że powinno to nastąpić również w przypadku, gdy inny wnioskodawca dokonał skutecznego zgłoszenia budowy.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Biznes
Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek
Biznes
Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?
Biznes
Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów