Nadużycia w komunikacji elektronicznej – jakie sankcje wprowadza nowa ustawa

25 września 2023 roku weszła w życie ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Reguluje ona m.in. prawa i obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz dostawców poczty elektronicznej, związane z zapobieganiem nadużyciom w komunikacji elektronicznej oraz ich zwalczaniem. Jakie kary wprowadza ustawa?

Publikacja: 06.10.2023 06:00

Nadużycia w komunikacji elektronicznej – jakie sankcje wprowadza nowa ustawa

Foto: Adobe Stock

Przepisy ustawy z 28 lipca 2023 roku o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej („Ustawa”) stanowią odpowiedź ustawodawcy na rosnący problem nadużyć w przestrzeni cyfrowej, w szczególności coraz częstsze cyberprzestępstwa. Regulowana materia znajduje się na styku prawa telekomunikacyjnego oraz cyberbezpieczeństwa i nie była unormowana kompleksowo w ramach dotychczasowych przepisów. Pomimo, że Kodeks karny w art. 287 przewiduje przestępstwo oszustwa komputerowego to specyfika i złożoność problemu nadużyć w komunikacji elektronicznej wymagała ujęcia tego zagadnienia w odrębnej ustawie. Nowy akt prawny posługuje się pojęciami związanymi z cyberbezpieczeństwem, które mają zapewnić mu aktualność i ułatwić jednolite rozumienie tych pojęć. Ponadto Ustawa zakłada wzmocnioną współpracę sektora prywatnego z publicznym, co powinno zagwarantować jej wysoką skuteczność. Ustawa reguluje w szczególności prawa i obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a także dostawców poczty elektronicznej, związane z zapobieganiem nadużyciom w komunikacji elektronicznej oraz ich zwalczaniem. Wprowadzone przepisy dotyczą również usług przesyłania wiadomości SMS, co do których Ustawa wprowadza nowe zasady ich świadczenia. Określone zostały także zasady umieszczania domen internetowych na liście ostrzeżeń oraz warunki wnoszenia sprzeciwu wobec takiego wpisu. Ustawa wprowadza również nowe kompetencje Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej: Prezes UKE) w związku z nowymi regulacjami.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama