Ochrona dóbr osobistych przedsiębiorcy

Opinie klientów publikowane w sieci mają olbrzymie znaczenie przy podejmowaniu decyzji konsumenckich. Naruszająca dobre imię kampania w internecie, a nawet pojedyncza opinia, może zachwiać pozycją rynkową przedsiębiorcy. Istnieją instrumenty prawne, które umożliwiają obronę.

Publikacja: 27.10.2023 02:00

Ochrona dóbr osobistych przedsiębiorcy

Foto: Adobe Stock

Zazwyczaj proces o ochronę dóbr osobistych kojarzy się ze sferą polityki lub szeroko rozumianego showbiznesu. Ostatnio głośno było o pozwie, jaki uznana reżyser wytoczyła jednemu z polityków w związku z wypowiedziami dotyczącymi premiery jej najnowszego filmu. Kilka lat temu część opinii publicznej ekscytowała się zaś procesem wytoczonym przez gwiazdę polskiej estrady jednemu z dzienników kolorowych. W sprawie chodziło o nieprawdziwe informacje podane przez gazetę na temat rzekomo nieskromnego ubioru artystki podczas eleganckiego przyjęcia koktajlowego. Tyle ze świata rozrywki. Dobra osobiste mają jednak znacznie szerszy wymiar oraz olbrzymie znaczenie w biznesie. Chronią bowiem renomę przedsiębiorcy i jego wiarygodność nie tylko wobec klientów, ale także kontrahentów i potencjalnych pracowników. Konkurencja nie zawsze gra zgodnie z zasadami fair play, a obmowa i czarny pijar są środkami walki – nieuczciwymi, ale niestety często skutecznymi. Ochrona dóbr osobistych to zaś ważny (choć trzeba dodać: niejedyny) środek prawny, który pozwala się przed takimi nieczystymi posunięciami bronić.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Dostępność cyfrowa, czyli e-zakupy bez barier
Biznes
Offboarding - bezpieczeństwo danych w firmie po rozstaniu z pracownikiem
Biznes
Pracownicy ze szczególnymi uprawnieniami – obowiązki pracodawcy
Biznes
Wsparcie finansowe dla pracownika można przekazać czekiem BLIK
Biznes
Czy jednoosobowa działalność gospodarcza to dobre rozwiązanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama