Jak zakończyć współpracę z kontrahentem?

Przepisy prawa cywilnego przewidują różne możliwości zakończenia umowy między kontrahentami, ale dają też im dużą swobodę w tym zakresie. Dlatego, na wypadek przyszłych nieporozumień, warto ustalić zakończenie współpracy w kontrakcie.

Publikacja: 16.11.2023 02:00

Jak zakończyć współpracę z kontrahentem?

Foto: Adobe Stock

Jedną z podstawowych zasad dotyczącą wykonywania stosunków zobowiązaniowych pomiędzy stronami kontraktów jest reguła pacta sunt servanda oznaczająca, że umów należy dotrzymywać. Zasada ta, choć nie została wyrażona wprost w przepisach kodeksu cywilnego, ma kluczowe znaczenie z perspektywy bezpieczeństwa obrotu. Za jej normatywny odpowiednik można uznać art. 354 kodeksu cywilnego („KC”), na podstawie którego dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom, a w taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów
w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Teresa Siudem: Kaganiec prawny na cyfrowy świat. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Biznes
Poradnik: jak wspólnik może rozstać się ze spółką osobową?
Biznes
Jak skutecznie przeprowadzić rodzinną sukcesję firmy?
Biznes
Produkty cyfrowe będą bezpieczne – nowe obowiązki dla firm
Materiał Promocyjny
Grupa Volkswagen nie zwalnia. 30 nowości to dopiero początek.
Biznes
Polski Fundusz Rozwoju pozywa o zwrot subwencji z Tarcz Finansowych