Fiskus często nie zgadza się na rozliczanie w podatkowych kosztach świadczeń dla tzw. samozatrudnionych (czyli osób prowadzących własną działalność). Interpretacja z 10 października 2023 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.395. 2023.2.KM) pokazuje, że można go przekonać.

Wystąpiła o nią spółka działająca w branży informatycznej. Świadczy usługi związane z oprogramowaniem, np. testowanie aplikacji. Zatrudnia pracowników, współpracuje też z osobami, które mają własne biznesy (umowy B2B). Wprowadza dla całej załogi nieodpłatny benefit – możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Zarówno pracownicy, jak i współpracownicy zostaną zgłoszeni do systemu firmy ubezpieczeniowej. Spółka co miesiąc będzie płacić za wszystkie zgłoszone osoby. Składka na dodatkowe ubezpieczenie medyczne ma być elementem ich wynagrodzenia.

Czy wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Spółka twierdzi, że tak. Podkreśla, że wprowadza benefit po to, aby poprawić zdrowie pracowników/współpracowników oraz zapewnić im dostęp do specjalistów z zakresu medycyny. Ma to zmniejszyć absencje i podnieść efektywność załogi. Chce też zwiększyć lojalność i motywację zespołu. Dodaje, że w branży IT oferowanie benefitów jest istotnym elementem, pozwalającym zachować konkurencyjność. „Dostęp do prywatnej opieki medycznej zwiększa ogólną zdrowotność pracowników, a tym samym ich wydajność w realizacji zadań. Zwiększa to tym samym zdolność spółki do osiągania przez nią przychodów” – czytamy we wniosku o interpretację.

Co na to fiskus? Zgodził się z argumentacją firmy. Przyznał, że wydatki związane z ubezpieczeniami na zdrowie pracowników oraz współpracowników mogą przysłużyć się do poprawy ich zdrowia, a tym samym do podniesienia efektywności spółki. Oznacza to, że „istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkami, a osiągnięciem przez Wnioskodawcę przychodów i zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła”. Wskazał też, że nie są one wymienione w negatywnym katalogu kosztów (art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).

Reasumując, spółka może zaliczyć wydatki na pakiety medyczne dla załogi do kosztów uzyskania przychodów.