Reklama
Rozwiń

Tarcza antykryzysowa a księgowanie pomocy publicznej

Dotacje lub inne formy wsparcia przedsiębiorców w okresie lock down'u pozwolą na poprawę wyniku finansowego, ale nie wszystkie od razu w 2020 r., a otrzymana rekompensata nie zawsze zniweluje negatywne skutki na każdym poziomie wyniku finansowego.

Publikacja: 01.12.2020 15:45

Tarcza antykryzysowa a księgowanie pomocy publicznej

Foto: Adobe Stock

Rok finansowy z pandemią Covid-19 był i jest rokiem szczególnym z wielu powodów. Obok licznych negatywnych czynników, z którymi zmagały się firmy, są też pozytywne związane z pomocą publiczną wynikającą z serii tarcz antykryzysowych. Ujęcie tej pomocy w sprawozdaniu finansowym za rok 2020 będzie niewątpliwie tematem niestandardowym w tegorocznym zamknięciu roku. O kilku aspektach tego tematu warto przypomnieć i usystematyzować podejście.

Od wiosny 2020 r. wprowadzane są w kolejnych ustawach lub rozporządzeniach różnego rodzaju udogodnienia dla przedsiębiorstw mające na celu wsparcie i rekompensatę za utrudnienia związane z pandemią oraz 'lock down'em części gospodarki. Nie wymieniając w szczegółach każdego z tych udogodnień, można dokonać ich podziału pod kątem skutków księgowych na kilka rodzajów.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?