Aktualizacja: 04.04.2025 17:25 Publikacja: 05.12.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Fiskus nie chce zwracać akcyzy zapłaconej przez firmy, zwłaszcza dilerów aut, które tylko czasowo zostały zarejestrowane w Polsce z uwagi na ich przemieszczenie do finalnego odbiorcy w innym kraju UE. Ma rację?
Zgadza się, kwestia czasowej rejestracji jest tematem ciągnącym się już od wielu lat, będąc zarazem kością niezgody pomiędzy podatnikami a urzędami skarbowymi, które konsekwentnie odmawiały prawa do zwrotu akcyzy w stosunku do samochodów zarejestrowanych czasowo na wniosek podatnika, nawet jeżeli samochody były rejestrowane z przeznaczeniem na wyjazd z Polski w celu ich dalszej odsprzedaży bądź wykorzystywania poza granicami kraju. Organy, jak i sądy administracyjne, wskazywały na literalne brzmienie przepisu art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Stanowi on, że podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, ma prawo do zwrotu akcyzy na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.
Do zwyczajnego zgromadzenia wspólników zarząd musi się solidnie przygotować. Błędy mogą być później trudne do na...
Z początkiem kwietnia, spółki z o.o., których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym weszły okres spraw...
Dzierżawa nie jest intuicyjnie kojarzona ze współpracą publiczno-prywatną. Stanowi ona jednak przydatne narzędzi...
Zadatek i zaliczka to dwie odrębne klauzule umowne, stosowane przy zawieraniu kontraktów. Często są ze sobą mylo...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Zarząd spółki kapitałowej, który inwestuje w aktywa cyfrowe musi mieć świadomość zakresu własnych obowiązków i m...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas