Powództwa przedstawicielskie z zewnętrznym finansowaniem

Projektowane przepisy dopuszczają finansowania sporów sądowych przez podmiot niebędący jego stroną, wprowadzając minimalne standardy, które powinny być przestrzegane w sprawach dotyczących powództw przedstawicielskich.

Publikacja: 13.02.2024 02:00

Powództwa przedstawicielskie z zewnętrznym finansowaniem

Foto: Adobe Stock

Powództwa przedstawicielskie mogą się stać atrakcyjną okazją dla inwestorów oferujących tzw. zewnętrzne finansowanie sporów sądowych. Jednocześnie implementacja nowych przepisów obejmuje wprowadzenie możliwości badania przez sąd, w jaki sposób powództwo jest finansowane. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić nawet do odrzucenia pozwu bez merytorycznego badania zasadności roszczenia.

Przepisy dyrektywy w sprawie powództw przedstawicielskich (dyrektywa (UE) 2020/1828) stanowią pierwszą regulację na poziomie europejskim, która odnosi się do praktyki tzw. zewnętrznego finansowania sporów (znane jako third-party funding, litigation finance lub skrót TPF). Finansowanie zewnętrzne nie jest obecnie objęte żadną szczegółową regulacją w naszym krajowym porządku prawnym. Tym samym przepisy implementujące dyrektywę będą stanowić pierwsze ustawowe potwierdzenie dopuszczalności zewnętrznego finansowania sporów, jednocześnie wprowadzając minimalne standardy, które powinny być przestrzegane w sprawach dotyczących powództw przedstawicielskich.

Pozostało 89% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Odpowiedzialność za błędy techniczne przy usługach e-zdrowia
Biznes
Zarządzanie fundacją rodzinną na podstawie kontraktu menedżerskiego
Biznes
20 mln zł na rozpoczęcie sprzedaży nowoczesnych towarów lub usług przez startupy
Biznes
Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej
Biznes
Ulga na darowiznę na związek emerytów