Dlaczego spółka z o.o. jest bezpieczna dla wspólników i zarządu?

Jednym z istotniejszych kryteriów wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej jest bezpieczeństwo wspólników i członków zarządu. Przepisy kodeksu spółek handlowych dają szeroki wachlarz możliwości, z których możemy wybierać decydując się na otwarcie firmy. Jednym z nich jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Publikacja: 19.04.2024 04:30

Dlaczego spółka z o.o. jest bezpieczna dla wspólników i zarządu?

Foto: Adobe Stock

Zapewnienie bezpieczeństwa, jest obok wyboru korzystniejszej formy opodatkowania i chęci zmniejszenia obciążenia składką zdrowotną, jedną z wymienianych przyczyn zmiany prowadzonej formy działalności gospodarczej. Rozwój firmy wymaga nieustannego podejmowania decyzji, zawierania nowych umów i współpracy z nowymi kontrahentami, których nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować. Bieżące problemy firmy, czy też konsekwencje źle podjętych decyzji nie powinny stanowić zagrożenia dla istnienia spółki ale przede wszystkim nie powinny powodować negatywnych skutków dla wspólników czy zarządu. Jest to oczywiście duże uproszczenie, bowiem problemy spółki w jakiś sposób zawsze dotykają wspólników czy zarządu, ale chodzi o takie zabezpieczenie, które nie pozwoli na to by do odpowiedzialności osobistej pociągnięci zostali wspólnicy. Takim rozwiązaniem, jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), która pozwala odgraniczyć majątek spółki od majątku prywatnego. Korzyści związane z ograniczeniem ryzyka dla wspólników są niewątpliwe, niemniej jednak, istnieją określone zasady i przepisy dotyczące odpowiedzialności zarówno wspólników, jak i członków zarządu, które warto poznać.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zwolnienie z CIT dla alternatywnych spółek inwestycyjnych – pułapki i wyboje
Biznes
Czy wprowadzenie zamawiającego w błąd to czyn nieuczciwej konkurencji
Biznes
Roczna korekta VAT – o czym trzeba pamiętać
Biznes
Bez danych źle, z danymi też niedobrze
Biznes
5+2=rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym
Biznes
Wykonanie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej można wstrzymać