Julita Karaś-Gasparska: Działalność mieszana komplikuje rozliczenia VAT

Podatnicy, którzy odliczają VAT według proporcji, po zakończeniu roku podatkowego powinni dokonać rocznej korekty podatku naliczonego. Warto już teraz przygotować się do tego obowiązku i przeprowadzić wstępną weryfikację danych.

Publikacja: 10.09.2024 04:30

Julita Karaś-Gasparska: Działalność mieszana komplikuje rozliczenia VAT

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z ogólną zasadą podatnicy VAT mają prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabyte przez nich towary i usługi służą czynnościom opodatkowanym. Zdarza się jednak, że podatnicy wykonują zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT. W takim przypadku powinni przyporządkować ponoszone wydatki do odpowiedniej grupy jako związane z czynnościami opodatkowanymi albo zwolnionymi. W praktyce często nie jest to jednak możliwe, bo wydatki służą czynnościom mieszanym, a więc zarówno opodatkowanym, jak i zwolnionym. Należy wówczas ustalić proporcję, czyli współczynnik struktury sprzedaży i, stosując go, odliczać VAT w odpowiedniej wysokości. Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności opodatkowanych (w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty VAT należnego) w całkowitym obrocie. Podatnik ustala wstępny wskaźnik proporcji na podstawie danych za poprzedni rok podatkowy. Po zakończeniu roku podatkowego powinien – już na podstawie rzeczywistych danych za ten rok – dokonać rocznej korekty VAT naliczonego. Jest ona wykazywana w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy roku następnego, według rzeczywistego wskaźnika proporcji.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Odpowiedzialność za błędy techniczne przy usługach e-zdrowia
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Biznes
Zarządzanie fundacją rodzinną na podstawie kontraktu menedżerskiego
Biznes
20 mln zł na rozpoczęcie sprzedaży nowoczesnych towarów lub usług przez startupy
Biznes
Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej
Biznes
Ulga na darowiznę na związek emerytów