Wykonanie prac nie zawsze może poczekać. Sytuacją taką jest powódź

Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest pilne bądź natychmiastowe udzielenie zamówienia publicznego. Przy spełnieniu pewnych warunków zamawiający ma wtedy możliwość pominięcia czasochłonnych mechanizmów i procedur.

Publikacja: 24.09.2024 04:30

Wykonanie prac nie zawsze może poczekać. Sytuacją taką jest powódź

Foto: Adobe Stock

Zamawiający udzielający zamówień, których wartość szacunkowa jest równa lub przekracza kwotę 130 tys. zł, zobowiązani są stosować ustawę z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (pzp). Przepisy wymagają zatem w takim przypadku używania określonych procedur, które są sformalizowane i przez to często bywają dość czasochłonne.

Procedury te powodują, że nie jest możliwe natychmiastowe udzielenia zamówienia, co wynika przede wszystkim z konieczności zamieszczania ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych bądź przekazywania ich Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej w celu opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE. Te działania mają powodować, że zamówienie zostanie udzielone w sposób konkurencyjny i przejrzysty. Wiąże się to jednak z koniecznością oczekiwania przez zamawiającego aż upłynie termin składania ofert (w przypadku postępowań powyżej progów unijnych jest to co do zasady nie mniej niż 35 dni), a następnie przeprowadzenia, często dość skomplikowanej, procedury zmierzającej do wyboru najkorzystniejszej oferty. Jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, to skrócenie terminu składania ofert może być uzasadnione i dopuszczalne, z tym że termin składania ofert (przy postępowaniach powyżej progów unijnych) nie może być krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji UE.

Pozostało 90% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Dług wobec fiskusa. Czynny żal jako rekompensata dla państwa. Co trzeba zrobić?
Biznes
CIT od restrukturyzacji budzi wątpliwości
Biznes
Na czym polega antykorupcyjny zakaz nabywania mienia z masy upadłości
Biznes
Wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Wszystkie wymogi, zasady i procedury dla firm
Biznes
Uchwała wspólników nie powinna ograniczać konkurencji na rynku