Gdy dostarczasz towar na pokład statku, ponosisz ryzyko załadunku

Sprzedający, korzystając z formuły FOB – Free On Board, nie tylko musi dostarczyć towar do wyznaczonego portu załadunku, ale także zadbać o to, aby bezpiecznie znalazł się on na pokładzie statku.

Publikacja: 27.09.2024 04:30

Gdy dostarczasz towar na pokład statku, ponosisz ryzyko załadunku

Foto: Adobe Stock

W popularnych regułach handlowych Incoterms, których autorem jest Międzynarodowa Izba Handlowa, znajdują się m.in. formuła FOB. Należy ona do grupy reguł stosowanych wyłącznie wówczas, gdy na zasadniczej (zwykle międzynarodowej) drodze przewozu wykorzystywany jest transport wodny (z reguły morski lub oceaniczny). Jak każda reguła tego zbioru, wyznacza ona w sposób ścisły obowiązki i  uprawnienia sprzedającego (eksportera) oraz kupującego (importera). Abstrahuje przy tym od tego, czy podmioty te korzystają z pomocy firm wyspecjalizowanych. Przykładowo, fakt, że sprzedający (lub kupujący) w ramach wykonywania swoich zadań powierza je firmie spedycyjnej, przewozowej, agencji celnej itp., nie zwalnia go od odpowiedzialności przed drugą stroną kontraktu za błędy, niedociągnięcia lub opóźnienia. Nie może się tłumaczyć w ten sposób, że błędy wynikają z działalności podwykonawcy, a nie jego osobistej. Powyższe zasady są wspólne dla wszystkich jedenastu reguł Incoterms (mowa o najnowszej wersji 2020). A co dokładnie o obowiązkach stron mówi charakteryzowana reguła FOB?

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama