Kryzys w firmie może się pojawić w każdej chwili i od tego, w jaki sposób firma jest zarządzana, zależy w dużej mierze jak sobie z nim poradzi. Brak procedur, niewłaściwe zarządzanie i niezareagowanie na niepokojące sygnały w odpowiednim czasie może doprowadzić do poważnych kłopotów i skończyć się upadkiem firmy, a często nawet postawieniem osobom zarządzającym nią zarzutów prawnokarnych. Jedną z pierwszych czynności podejmowanych w postępowaniu karnym, a czasem jeszcze przed jego wszczęciem, jest przeszukanie firmowego biura przez odpowiednie organy, np. prokuratora, funkcjonariusza policji czy – w przypadku spraw karnoskarbowych – przez funkcjonariusza finansowych organów postępowania przygotowawczego.

Przeszukanie może zostać dokonane w celu zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy, które mogą stanowić dowód w sprawie lub podlegają zajęciu w postępowaniu karnym. Przeszukanie może dotyczyć nie tylko pomieszczeń, ale także innych miejsc, takich jak np. samochód czy garaż. Może również dotyczyć osoby, w tym jej odzieży i przedmiotów podręcznych.

W sprawach karnych gospodarczych organy najczęściej poszukują dokumentów przedsiębiorstwa i nośników elektronicznych (komputerów, pendrive’ów, telefonów). Nośniki elektroniczne i sprzęt komputerowy mogą zostać przez organy przeszukujące zabezpieczone i zabrane na potrzeby postępowania karnego. Możliwe jest też wykonanie kopii danych informatycznych na miejscu przez specjalistę lub przez biegłego z zakresu informatyki śledczej.

Aby prawidłowo i zgodnie z interesem firmy reagować w takich sytuacjach kryzysowych jak przeszukanie konieczna jest znajomość procedur oraz praw i obowiązków podmiotu, którego dotyczą czynności funkcjonariuszy. Kiedy można przeszukać pomieszczenia lub inne miejsca? Czy trzeba wpuścić do siedziby spółki organ chcący dokonać przeszukania? Jakie prawa ma osoba, u której dokonywane jest przeszukanie? Co w sytuacji, gdy nie ma nikogo w lokalu, który ma zostać przeszukany? Na te i wiele innych pytań dotyczących przeszukania biura w postępowaniu karnym odpowiadamy w artykule: „Przeszukanie biura w postępowaniu karnym  - zasady i procedury”.

W dzisiejszym numerze kontynuujemy także cykl artykułów dotyczących spółek komandytowych i komandytowo akcyjnych. Tym razem piszemy o tym, do jakich celów wykorzystywane są w praktyce spółki komandytowe, jakie są ich zalety i czy jest to obecnie atrakcyjna forma prowadzenia biznesu („Spółka komandytowa – w teorii i w praktyce”).

Zapraszam do lektury dodatku „Biznes”.