Aktualizacja: 11.02.2025 07:10 Publikacja: 11.02.2025 05:40
Foto: Adobe Stock
Przepis art. 15 § 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) ustanawia zasadę, że umowy takie jak kredyt, pożyczka, poręczenie lub inna podobna, zawarte przez spółkę z członkiem zarządu, członkiem rady nadzorczej (komisji rewizyjnej), prokurentem, likwidatorem lub zawarte z inną osobą, lecz ze skutkiem i na rzecz funkcjonariusza spółki, wymagają zgody zgromadzenia wspólników spółki z o.o. (walnego zgromadzenia spółki akcyjnej). Zasada ta dotyczy także sytuacji, w której umowę zawiera z funkcjonariuszem spółki dominującej spółka zależna. Paragraf 2 art. 15 k.s.h. co prawda nie wymaga explicite uchwały zgromadzenia, w sytuacji gdy umowa została zawarta z inną osobą, ale na rzecz członka organu, lecz w orzecznictwie Sądu Najwyższego przesądzono, że normę tę należy wykładać funkcjonalnie i przyjąć, że aprobaty wspólników lub akcjonariuszy wymaga także każdy kontrakt skutkujący faktycznym przysporzeniem dla funkcjonariusza spółki dominującej (por. uchwałę SN z 24 stycznia 2020 r., III CZP 52/19, OSNC 2020, nr 10, poz. 85).
Przedsiębiorców, którzy zgłosili zamiar złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości w odroczonym terminie, a więc do 31 marca, czeka teraz nie lada wyzwanie. Muszą zaliczyć do odpowiednich kategorii posiadaną w firmie infrastrukturę.
Osoba, która decyduje się na przyjęcie funkcji członka zarządu, powinna pamiętać o tym, że odpowiedzialność menedżera za zobowiązania spółki może trwać jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu mandatu.
Nowe definicje budynku i budowli oraz liczne kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę przy kwalifikacji obiektów do odpowiedniej kategorii, budzą uzasadnione obawy podatników co do stosowania nowych przepisów.
Zakres ochrony przed postępowaniami egzekucyjnymi jest bardzo szeroki. Należy uznać, że zakaz egzekucyjny wynikający z obwieszczenia w postępowaniu o zatwierdzeniu układu odnosi się także do wierzyciela „pozaukładowego”.
Przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego na zmianę formy opodatkowania swojej firmy w 2025 r. Mogą także zdecydować się na nową metodę rozliczeń – kasowy PIT.
Przepisy dopuszczają udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki (in-house) spółkom komunalnym, kontrolowanym przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Jeśli rynek konkurencyjny odpowiednio funkcjonuje, gmina nie powinna z niego rezygnować, tworząc własną spółkę i udzielając jej zamówienia bez konkurencji – mówi dr Wojciech Hartung, adwokat, członek Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
Osoba, która decyduje się na przyjęcie funkcji członka zarządu, powinna pamiętać o tym, że odpowiedzialność menedżera za zobowiązania spółki może trwać jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu mandatu.
Istniejące w chwili zbycia udziałów wierzytelności z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do spółki, nie przechodzą na nabywcę udziałów a stanowią majątkowe uprawnienie dotychczasowego wspólnika, którego wskazywała uchwała o zwrocie dopłat.
Za brak sporządzenia sprawozdania albo przedstawienie w nim nierzetelnych danych prezesowi może grozić grzywna lub więzienie. Może też zapłacić spółce odszkodowanie.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Wielu przedsiębiorców wybiera spółkę z o.o. jako formę prowadzenia działalności gospodarczej. Na jej uruchomienie wystarczy minimalny kapitał – 5 tys. zł.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z minimalnym kapitałem zakładowym od początku swojej działalności musi osiągać zysk. Jakie działania powinien podjąć zarząd, gdy strata przewyższa wysokość minimalnego kapitału zakładowego spółki?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas