Zadatek i zaliczka w umowie – kiedy je stosować?

Zadatek i zaliczka to dwie odrębne klauzule umowne, stosowane przy zawieraniu kontraktów. Często są ze sobą mylone, chociaż wywołują odmienne skutki prawne. Na czym polegają różnice?

Publikacja: 04.04.2025 05:30

Zadatek i zaliczka w umowie – kiedy je stosować?

Foto: Adobe Stock

Zadatek lub zaliczka wpłacane są przez stronę umowy przed wykonaniem umowy. W przypadku, gdy umowa nie zostanie wykonana, co do zasady zaliczka podlega zwrotowi, a zadatek nie (poza wyjątkami, np. gdy za brak wykonania umowy ponoszą odpowiedzialność obie strony umowy). Z tego powodu, w umowie należy precyzyjnie określić, czy wpłacana kwota stanowi zadatek, czy zaliczkę, tak aby zapobiec ewentualnym sporom w przyszłości odnośnie do charakteru i skutków dokonanej zapłaty. Zarówno zadatek, jak i zaliczka stanowią dodatkowe zastrzeżenie umowne, które mogą wprowadzić strony do umowy według swojego uznania. Obie klauzule mogą być wykorzystane np. przy zawieraniu przedwstępnej umowy sprzedaży.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Prowadzisz firmę, zachowaj czujność
Biznes
Weryfikacja kontrahentów – klucz do ochrony przed karuzelą VAT
Biznes
Obowiązek należytej staranności zapisany w unijnej dyrektywie CSDDD
Biznes
Czy sprzedawca usług online musi znać płeć klienta - wyrok TSUE
Biznes
Fundacja rodzinna po dwóch latach funkcjonowania