Wpływ metod amortyzacji na wynik finansowy spółki

Sposób korzystania z posiadanych przez jednostkę składników majątku trwałego nierozerwalnie wpływa na jej sytuację finansową. Wybór metody i stawki amortyzacji, intensywność używania poszczególnych składników pozwala w sposób legalny kształtować obciążenia podatkowe danego okresu.

Publikacja: 20.10.2020 17:45

Wpływ metod amortyzacji na wynik finansowy spółki

Foto: Adobe Stock

W każdej firmie kluczowy jest jej majątek – środki trwałe, z którymi nierozerwalnie związana jest amortyzacja. Amortyzacja to sposób rozliczenia zużycia środków trwałych, jak i również wartości niematerialnych i prawnych, spowodowany zużyciem fizycznym, którego poziom jest uzależniony od rodzaju i jakości środka trwałego, a także intensywnością eksploatacji oraz zużyciem ekonomicznym, na które wpływ ma postęp techniczny. Amortyzacja środków trwałych polega więc na częściowym zużyciu składników majątku dokonywanym poprzez odpisy amortyzacyjne. Amortyzacja jest rodzajem kosztu, który nie jest związany z wypływem środków pieniężnych.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia