Aktualizacja: 18.08.2020 10:37 Publikacja: 18.08.2020 15:45
Foto: Adobe Stock
Likwidacja spółki, zarówno kapitałowej, jak i osobowej jest procesem zmierzającym do zakończenia bieżących spraw spółki. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru (art. 84 § 2 K.s.h., art. 272 K.s.h., art. 478 K.s.h.). Typowym stanem, w którym znajduje się spółka, a poprzedzającym jej rozwiązanie jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego. Warto również zaznaczyć, że w przypadku spółki jawnej, partnerskiej oraz komandytowej istnieje możliwość rozwiązania jej bez przeprowadzania likwidacji (art. 67 § 2 K.s.h., art. 89 w zw. z art. 67 § 2 K.s.h., art. 103 § 1 w zw. z art. 67 § 2 K.s.h.).
Produkty cyfrowe podłączone do internetu to ogromne ułatwienie. Ale mają też drugie oblicze – mogą być niebezpieczne.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Sprzedaż swojego „udziału” umożliwia wspólnikowi rozstanie się ze spółką osobową, bez konieczności przeprowadzenia jej likwidacji. Jakie warunki trzeba spełnić, by skutecznie sfinalizować sprzedaż udziałów w spółkach: jawnej, partnerskiej, komandytowej?
Jest kilka wyzwań, które mogą zadecydować o powodzeniu procesu sukcesji.
Unia Europejska wprowadza kolejne wymogi dla cyfrowego świata. Szczególne obostrzenia dotyczą m.in.: przeglądarek, menedżerów haseł, VPN, systemów zarządzania siecią, routerów, inteligentnych urządzeń domowych. Co w praktyce oznacza Akt o Cyberodporności i jak przedsiębiorcy mają przygotować się do zmian?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
W ostatnich tygodniach do sądów zaczęły trafiać pozwy Polskiego Funduszu Rozwoju przeciwko przedsiębiorcom, którzy korzystali z rządowych programów Tarcza Finansowa 1.0 i Tarcza Finansowa 2.0. Na co powinni przygotować się beneficjenci pomocy? Jakie działania podjąć?
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” sporo miejsca poświęcamy tematyce funkcjonowania spółek komunalnych.
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Sąd Najwyższy stosuje prymat dyrektyw wykładni celowościowej w stosunku do przepisów regulujących obowiązek zawierania umów o odprowadzanie ścieków przez spółkę komunalną.
Spółki gminne nie powinny być tworzone w dowolnych celach, ale służyć zaspokojeniu potrzeb wspólnoty samorządowej. Co to w praktyce oznacza?
Aby uniknąć problemów związanych z dziedziczeniem udziałów, akcji czy ogółu praw i obowiązków, warto zadbać o odpowiednie uregulowania w umowach spółek. Można się również zastanowić nad zarządem sukcesyjnym albo powołaniem fundacji rodzinnej.
Termin upadku zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości restrukturyzowanego dłużnika nie biegnie, gdy na podstawie prawa restrukturyzacyjnego niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do jego majątku.
Przy przekształceniu spółki osobowej w kapitałową po stronie wspólników nie dochodzi do przysporzenia majątkowego, a więc nie ma przychodu. Oznacza to, że nie powstanie obowiązek rozliczenia PIT.
Sprzedaż przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników, który będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną dotąd przez spółkę jawną, będzie sprzedażą wyłączoną z opodatkowania VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas