Inna nazwa nie jest gwarancją pełnej korzyści podatkowej

Stosowanie różnego nazewnictwa dla usług, których istotą jest udzielanie fachowych porad opartych na wiedzy, nie powinno różnicować sposobu ich postrzegania na gruncie przepisu limitującego koszty usług niematerialnych.

Publikacja: 11.08.2020 16:30

Inna nazwa nie jest gwarancją pełnej korzyści podatkowej

Foto: AdobeStock

Spór dotyczył ograniczeń w prawie do rozliczenia kosztów od opłat na nabycie usług wewnątrzgrupowych. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że wchodzi w skład grupy i jest jednostką zależną. Jak tłumaczyła podatniczka w związku z przynależnością do grupy i celami strategicznymi nabywa usługi wewnątrzgrupowe.

Ona i usługodawca są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o CIT. Z wniosku wynikało, że usługi wewnątrzgrupowe, można podzielić na dziesięć kategorii: zarządzania ogólnego, kształtowania relacji biznesowych, zarządzania zasobami ludzkimi, w zakresie finansów, planowania strategicznego i kontroli, geologiczne, w zakresie organizacji i prowadzenia zakupów, obsługi prawnej, wsparcia technicznego oraz teleinformatyczne (IT). Spółka podkreślała, że usługi mają charakter kompleksowy, wspierający jej główną działalność. Zapytała czy w odniesieniu do opłat na nabycie wymienionych we wniosku usług wewnątrzgrupowych zastosowanie ma ograniczenie dotyczące kosztów wynikające z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT?

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama