Aktualizacja: 16.07.2020 07:46 Publikacja: 16.07.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Brak uregulowania należności wobec podwykonawców może oznaczać dla zamawiającego problemy. Ich uniknięciu służy kara umowna za niewywiązanie się wykonawców z obowiązku zapłaty podwykonawcom. Ostatnio Sąd Najwyższy stwierdził, że nie jest ona sprzeczna z Kodeksem cywilnym, czym rozwiązał jeden z ważniejszych problemów zamawiających.
Sąd Najwyższy w uchwale (zapadłej w składzie trzech sędziów) z 30 czerwca 2020 r., sygn. akt III CZP 67/19 stwierdził, że art. 483 § 1 K.c. – stanowiący podstawę do zastrzegania kar umownych – nie wyłącza dopuszczalności zastrzeżenia kary umownej z tytułu braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom. SN rozważał relacje tego przepisu K.c. do art. 143d ust. 1 pkt 7 lit. a Prawa zamówień publicznych, stanowiącego, że umowa o roboty budowlane zawiera, m.in. postanowienia dotyczące wysokości kar umownych z tytułu braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas