Wycena i ewidencja niezakończonych usług długoterminowych

Umowy dotyczące świadczenia usług budowlanych występują powszechnie na rynku. Charakteryzują się zazwyczaj długim okresem realizacji. Kontrakty, których wykonanie rozpoczyna się w jednym okresie sprawozdawczym, a zakończenie prac następuje w kolejnym, wymagają szczególnego ujęcia w księgach.

Publikacja: 14.07.2020 18:00

Fiskus nie zawsze może dopytywać o PKWiU

Fiskus nie zawsze może dopytywać o PKWiU

Foto: Adobe Stock

Bilansowe przychody nie pokrywają się w tym przypadku z fakturami sprzedaży. Rodzi to szereg problemów w praktyce, w rozwiązaniu których powinny pomóc zapisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor) oraz krajowy standard rachunkowości nr 3 Niezakończone usługi budowlane (dalej: Standard, KSR nr 3).

Zgodnie z KSR nr 3, przez usługi budowlane rozumie się usługi polegające na budowie, odbudowie, ulepszeniu (przebudowie, rozbudowie, nadbudowie, modernizacji), rozbiórce i remoncie konstrukcji połączonych z gruntem w sposób trwały, wykonanych z materiałów budowlanych i elementów składowych, będących wynikiem robót budowlanych. W szczególności jest to przygotowanie terenu pod budowę, wznoszenie kompletnych budynków i budowli lub ich części oraz wykonywanie robót wchodzących w zakres inżynierii lądowej i wodnej, wykonywanie instalacji budowlanych, wykonywanie wykończeniowych robót budowlanych, rekultywacja środowiska po rozbiórce budynków lub budowli. Przykładem dużych projektów może tu być budowa budynku, drogi, rurociągu, mostu czy kompleksu zakładów przemysłowych. W mniejszej skali, umowy o usługi budowlane to branża IT, kontrakty geodezyjne, umowy dotyczące montażu klimatyzatorów przemysłowych czy szaf używanych powszechnie w nowoczesnych magazynach firm produkcyjno-handlowych.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak zminimalizować ryzyko inwestowania w kryptowaluty?
Biznes
Krypto inwestycje – jakie obowiązki spoczywają na zarządach spółek?
Biznes
E-commerce – nowa strategia bez tworzenia nowych regulacji
Biznes
Wzornictwo pod lepszą ochroną
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Biznes
Kilka ważnych zmian w ustawie OZE
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń