Aktualizacja: 16.06.2020 14:50 Publikacja: 16.06.2020 17:45
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 lutego 2020 r. (0111- KDIB3-1.4012.796.2019.2.IK).
Na mocy art. 106j ust. 1 ustawy o VAT, podatnik powinien wystawić fakturę korygującą w sytuacji gdy po wystawieniu faktury pierwotnej m.in. wystąpił rabat, obniżka lub podwyżka ceny, upust, zwrot towarów lub płatności czy też wystąpił błąd w jakiekolwiek innej pozycji na fakturze pierwotnej. Faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur – ich istotą jest skorygowanie faktury pierwotnej, aby ta w sposób rzeczywisty przedstawiała zdarzenia gospodarczo-ekonomiczne występujące pomiędzy podmiotami. Faktury korygujące możemy rozróżnić ze względu na powód ich wystawienia. Możemy mieć do czynienia z fakturami korygującymi odnoszącymi się do rabatu wynikającego z przekroczenia na przykład wolumenu zakupów. Taka faktura korygująca wystawiana jest zasadniczo z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, rozlicza się ją na bieżąco i ujmuje w rejestrze sprzedaży w dacie, w której powstała przyczyna korekty oraz w deklaracji VAT-7 za ten okres rozliczeniowy. Potwierdzenie takiego stanowiska możemy odnaleźć m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez dyrektora KIS z 26 kwietnia 2018 r. (0112- KDIl1-2.4012.82.2018.2.AW). Możemy mieć również sytuacje, gdzie błąd będący przyczyną korekty istniał już w chwili wystawienia faktury pierwotnej. W takim przypadku korektę w zakresie podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego należy dokonać wstecz, tj. w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Takie podejście jest zgodne ze znaną już linią interpretacyjną, co potwierdzone zostało m.in. interpretacji indywidualnej wydanej przez dyrektora KIS z 28 marca 2019 r. (0114-KDIP1-2.4012.74.2019.1.MC). Rozliczając podatek naliczony wynikający z faktury korygującej należy bazować na treści art. 86 ust. ustawy o VAT. Co do zasady, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż otrzymał fakturę, w tym fakturę korygującą lub dokument celny – zarówno przy korektach podatku naliczonego „in plus" jak też „in minus".
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas