Reklama
Rozwiń

Rezerwy jako koszty uzyskania przychodu w sprawozdaniu finansowym

Osoba sporządzająca rachunek zysków i strat metodą rachunkową oraz metodą podatkową często ma podwójną pracę, gdyż ten sam wydatek może być uznany inaczej na gruncie ustawy podatkowej (podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych) i ustawy bilansowej (ustawa o rachunkowości).

Aktualizacja: 21.04.2020 17:34 Publikacja: 21.04.2020 14:43

Rezerwy jako koszty uzyskania przychodu w sprawozdaniu finansowym

Foto: Adobe Stock

Do sporządzenia sprawozdania finansowego zobligowane są podmioty zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy o rachunkowości oraz te, które samodzielnie wybrały pełne księgi rachunkowe, też jednoosobowe firmy oraz spółki osób fizycznych prowadzących

Dlaczego tak się dzieje? Inny jest cel każdej ustawy. Celem ustawy podatkowej jest naliczenie poprawnie podatku i odprowadzenie go do urzędu skarbowego. Natomiast celem ustawy bilansowej jest dostarczenie informacji o sytuacji finansowej i majątkowej jednostki. Artykuł 4 ustawy o rachunkowości zobowiązuje jednostki właśnie do rzetelnego i jasnego przedstawiania sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego przy zastosowaniu określonych zasad rachunkowości. Odbiorcom sprawozdania finansowego według ustawy o rachunkowości są : właściciele, rada nadzorcza, zarząd spółki ale także instytucje finansowe udzielające finansowania, inwestorzy, wierzyciele.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?