Zielona transformacja: Świadectwo z zielonym paskiem

Zielona transformacja nie obędzie się bez zrównoważonego finansowania, nad którym unosi się widmo „zielonych nadużyć". Ponadto nowe rozwiązania i obowiązki raportowe powodują, że wielu inwestorów chce mieć pewność co do swoich decyzji. Dać ją mogą zielone recenzje.

Publikacja: 17.06.2021 17:15

Zielona transformacja: Świadectwo z zielonym paskiem

Foto: Adobe Stock

Śmiało można bronić tezy, że jesteśmy świadkami rewolucji na rynku finansowym, spowodowanej wprowadzeniem przez Unię Europejską Rozporządzenia 2019/2088 (SFDR) oraz Rozporządzenia 2020/852 (Rozporządzenie o Taksonomii). Pierwsze wprowadza nowe obowiązki w zakresie raportowania informacji dotyczących m.in. tego, w jaki sposób dane przedsiębiorstwo przyczynia się do realizacji celów w zakresie ograniczenia emisji, oraz kategoryzuje poszczególne rodzaje inwestycji. Druga z regulacji daje narzędzia do ustalenia, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dana inwestycja była uważana za „zieloną". A to dopiero początek - wszyscy obserwatorzy są zgodni, że powyższe akty prawne stanowią dopiero początek powstawania nowego reżimu prawnego, tj. regulacji ESG (czyli odnoszących się do komponentów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego).

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek
Biznes
Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Biznes
Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?
Biznes
Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów