Aktualizacja: 20.07.2021 14:43 Publikacja: 20.07.2021 16:00
Foto: AdobeStock
Co do zasady dostawa składników majątkowych przez przedsiębiorcę podlega opodatkowaniu VAT, wyjątkiem jest zbycie dostawa zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Regulacja ta zakłada wyłączenie z opodatkowania transakcji, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa. Oznacza to, że zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT.
Oprogramowanie może doznać awarii, których wystąpienie grozi zakłóceniem prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę. Wdrażając oprogramowanie warto więc zawrzeć umowę o jego utrzymanie.
Zapewnienie odpowiedniego reagowania na zgłoszenia sygnalistów wymaga opracowania i wdrożenia skutecznych, dostosowanych do specyfiki danej organizacji, procedur zgłaszania oraz postępowania z informacjami o naruszeniach.
W listopadzie został udostępniony kolejny projekt ustawy mającej implementować dyrektywę NIS2 oraz zestaw narzędzi Toolbox 5G. Kto będzie zobowiązany do stosowania procedur w zakresie cyberbezpieczeństwa w 2025 roku?
Umowa o zachowaniu poufności zabezpiecza przed ujawnieniem informacji poufnych udostępnianych w związku ze współpracą pomiędzy stronami. Może zostać zawarta na różnych etapach współpracy: negocjacji, trwania umowy o współpracy i po jej zakończeniu.
Znaki towarowe sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami nie mogą być rejestrowane – wynika z przepisów zarówno unijnych, jak i polskich. Problem był jednak ze zdefiniowaniem tych pojęć. Dokument Wspólnej Praktyki CP14 je wyjaśnia.
Jeżeli strony transakcji uzgodniły, że zapłatą za wkład niepieniężny jest wartość emisyjna akcji, to ta właśnie wartość, a nie wartość nominalna akcji, stanowi podstawę opodatkowania VAT – orzekł TSUE w wyroku z 8 maja 2024 r. Jak ten wyrok wpływa na opodatkowanie VAT aportów przekazywanych przez gminy do spółek komunalnych?
Przekazanie prezentu w zamian za wykupienie prenumeraty jest świadczeniem pomocniczym w stosunku do świadczenia głównego polegającego na dostawie czasopism. Nie należy uważać go za odrębną transakcję nieodpłatnego przekazania towarów. Wobec tego nie podlega opodatkowaniu VAT.
Sprzedaż towarów i usług za symboliczną złotówkę ma istotny wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania VAT. W przypadku promocyjnych cen, cena faktycznie zapłacona przez klientów pomniejszana jest o kwotę VAT należnego.
Rekompensata udzielona w ramach programu pomocy dla sektorów energochłonnych związanej z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r. nie podlega opodatkowaniu VAT.
Y. spółka z o.o. oraz X. spółka z o.o. utworzyły 1 lipca 2023 r. grupę VAT, która od tego dnia jest zarejestrowana jako poddanki VAT czynny. Przedstawicielem grupy VAT jest spółka X. Głównym udziałowcem spółki Y. jest ona sama. Spółka X. wniosła aportem do spółki Y. nieruchomość zabudowaną budynkami magazynowymi. Czy aport nieruchomości do spółki Y. dokonany przez spółkę X., w okresie trwania grupy VAT w skład której wchodzą obie spółki, podlega podatkowi od towarów i usług?
Nowy system kaucyjny może się okazać kosztowny dla producentów napojów w szklanych opakowaniach.
Aplikacje mobilne umożliwiające naukę języków obcych cieszą się coraz większą popularnością. Przy czym, uzyskanie pełnego dostępu do udostępnianych materiałów często wiążę się z wykupieniem abonamentu, na określony czas. W związku z tym pojawia się pytanie o opodatkowanie VAT usług świadczonych przez twórców takich platform.
Konstytutywną cechą składającą się na konstrukcję podatku od towarów i usług jest istnienie identyfikowalnego odbiorcy świadczenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas