Powrót do przeszłości w zakresie WNT

18 marca br. w prasie zawrzało. W tym dniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał pozytywny wyrok w polskiej sprawie C-895/19 orzekając, że polskie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które w określonej sytuacji zabraniają ujmowania podatku należnego i naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w tym samym okresie rozliczeniowym, są niezgodnie z dyrektywą VAT.

Publikacja: 30.03.2021 17:15

Wpłata na rachunek powierniczy bez VAT

Wpłata na rachunek powierniczy bez VAT

Foto: AdobeStock

Polskim podatnikom od 1 maja 2004 r., wraz z wejściem Polski do UE, tak jak i w innych krajach UE przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej: WNT) za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, będącego implementacją zasady neutralności podatkowej wyrażoną w art. 1 ust. 2 dyrektywy 112, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia