Kiedy pracownik może obniżyć swoją podstawową wpłatę do PPK?

Wpłaty do PPK, finansowane przez pracownika i przez pracodawcę, stanowią określony procent wynagrodzenia pracownika. Pracodawca nie może obniżyć swojej podstawowej wpłaty do PPK, ale ustawa wymienia sytuacje, gdy w ogóle jej nie finansuje.

Publikacja: 25.03.2021 14:45

Kiedy pracownik może obniżyć swoją podstawową wpłatę do PPK?

Foto: Adobe Stock

- Pracodawca, wdrażający PPK w IV etapie, oraz jego pracownicy chcą maksymalnie obniżyć wysokość swoich wpłat do tego programu (pracownicy nie chcą rezygnować z oszczędzania w PPK). Czy można przyjąć rozwiązanie polegające np. na tym, że pracodawca będzie obliczać i pobierać wpłaty do PPK od części wypłaconych wynagrodzeń?

Nie jest to dopuszczalne. Zgodnie z art. 26-27 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (dalej „ustawa o PPK") wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK. Zasadą jest, że uczestnik PPK finansuje wpłatę podstawową w wysokości 2 proc. swego wynagrodzenia. Może też finansować wpłatę dodatkową – w wysokości do 2 proc. wynagrodzenia. Natomiast pracodawca finansuje za uczestnika PPK wpłatę podstawową w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia, a ponadto może finansować wpłatę dodatkową do 2,5 proc. wynagrodzenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia