Ujęcie księgowe wdrożenia w formule „system jako usługa”

Korzystając z rozwiązań informatycznych coraz częściej zakup licencji na oprogramowanie zastępowany jest usługą dostępu do systemu. Wdrożenie wiąże się zwykle z istotnymi kosztami dostosowania i konfiguracji, a ich księgowe ujęcie nie jest oczywiste.

Publikacja: 09.03.2021 18:00

Księgowa

Księgowa

Foto: AdobeStock

„System jako usługa" (ang. System as a Service, w skrócie SaaS) jest coraz bardziej popularną formą używania różnego rodzaju oprogramowania. Można to zaobserwować korzystając z popularnych edytorów tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych, których już nie możemy zakupić na płycie w formie osobnej licencji i zainstalować na komputerze. Twórcy oprogramowania oferują w zamian dostęp do systemu w określonym czasie, np. sprzedając możliwość jego używania na jeden rok, i w tym okresie zapewniają jego ciągłe udoskonalanie i aktualizacje. Sytuacja jest prosta przy prostych rozwiązaniach informatycznych, jak wspomniany arkusz kalkulacyjny. Jednak w formule SaaS coraz częściej oferowane są dużo bardziej złożone rozwiązania informatyczne, a nawet całe systemy klasy ERP (ang. enterprise resource planning), czyli systemy wspierające zarządzanie całą spółką lub grupą kapitałową, w tym służące do prowadzenia księgowości. Rozpoczęcie korzystania ze złożonego oprogramowania pociąga za sobą zwykle istotne koszty konfiguracji i dostosowania. I tu pojawiła się istotna wątpliwość księgowa dotycząca ujęcia początkowych wydatków w sytuacji, gdy nie następuje zakup żadnego aktywa. Problem jest na tyle istotny, że zajął się nim Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), który w grudniu 2020 r. opublikował tzw. wstępne stanowisko (ang. tentative agenda decision) na ten temat.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia