Długi w pakietach trzeba rozliczać stopniowo

Do przychodów uzyskanych ze spłaty wierzytelności należy zaliczyć kwoty wpłacane przez dłużników w miarę ich uzyskiwania, tj. w dacie ich wpływu na ich rachunek bankowy.

Publikacja: 12.01.2021 17:15

Długi w pakietach trzeba rozliczać stopniowo

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczył opodatkowania CIT dochodu ze spłaty nabytych w pakiecie wierzytelności. We wniosku interpretację firma wskazała, że od początku działalności ustala koszty uzyskania przychodu w przypadku takich transakcji jako np. 10 proc. ogólnej wartości nabytych wierzytelności.

W przyszłości zamierza należność główną wierzytelności (kwotę za którą zostały nabyte pakiety) ewidencjonować na kontach pozostałych należności. Różnica pomiędzy wartością nominalną wierzytelności a ceną nabycia zostanie zaewidencjonowana na koncie przychodów przyszłych okresów. Uzyskane przychody z tytułu spłaty należności głównej odnoszone będą na konta przychodów z podstawowej działalności operacyjnej, koszt nabytych wierzytelności odniesiony zaś zostanie na konto "koszt własny zakupionych wierzytelności". Faktyczne spłaty z każdej wierzytelności w pierwszej kolejności będą zaliczane na spłatę ceny nabycia całego pakietu. Przychody i koszty ujmowane będą w księgach rachunkowych w takiej samej wysokości, do momentu, kiedy przychody z tytułu dokonanych przez dłużników spłat zrównają się z ceną nabycia całego pakietu. Dochód podlegający opodatkowaniu powstanie natomiast z chwilą, gdy konkretne spłaty bez względu z której nabytej wierzytelności przekroczą cenę nabycia całego pakietu wierzytelności.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama