Księgowanie inwestycji budowlanej

Inwestycja budowlana nie zawsze kończy się powodzeniem. Zdarza się, że podlega ona zaniechaniu – sprzedaży, nieodpłatnemu przekazaniu, likwidacji albo wstrzymaniu. Zdarzenia takie trzeba odpowiednio ująć w księgach rachunkowych.

Publikacja: 09.06.2020 17:15

Księgowanie inwestycji budowlanej

Foto: Adobe Stock

Trzeba pamiętać, że wstrzymanie inwestycji może mieć charakter czasowy, spowodowany np. przejściowymi trudnościami finansowymi lub trwały, stanowiąc w tym drugim przypadku wstęp do jej likwidacji. Natomiast zaniechanie może być również konsekwencją stwierdzonego niedoboru środka trwałego w budowie, zidentyfikowanego w oparciu o przeprowadzony spis z natury albo stratą wynikającą ze zdarzenia losowego.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), środki trwałe w budowie obejmują zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Na koszt wytworzenia środków trwałych w budowie składa się ogół kosztów poniesionych za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również niepodlegający odliczeniu VAT i podatek akcyzowy oraz koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu sfinansowania budowy i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu (art. 28 ust. 8 uor).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm