Rachunkowość: obrót pakietem wierzytelności

Ogólne zasady obrotu wierzytelnościami regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Jednak ich nabywanie i zbywanie powoduje powstanie określonych obowiązków podatkowych oraz konieczność zaewidencjonowania tych operacji w księgach rachunkowych.

Publikacja: 31.03.2020 17:15

Rachunkowość: obrót pakietem wierzytelności

Foto: AdobeStock

Do obrotu wierzytelnościami zastosowanie znajduje art. 509 i art. 510 §1 k.c., w myśl których wierzyciel (cedent) może bez zgody dłużnika przenieść – w drodze sprzedaży, zamiany lub darowizny – wierzytelność na osobę trzecią-cesjonariusza (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu lub właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Uwzględnienia również wymaga, że – stosownie do art. 516 k.c. – sprzedawca wierzytelności ponosi względem nabywcy odpowiedzialność za to, że wierzytelności mu przysługują (a więc, że może on ich dochodzić od dłużnika). Ponadto, za wypłacalność dłużnika w chwili przelewu wierzytelności, wierzyciel (zbywca-cedent) ponosi odpowiedzialność tylko o tyle, o ile taką odpowiedzialność na siebie przyjął. Oznacza to, że umowne przyjęcie przez zbywcę wierzytelności ryzyka wypłacalności dłużnika rodzi po jego stronie odpowiedzialność odszkodowawczą względem kupującego te wierzytelności za niewypłacalność dłużnika.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne