AML: zmiany w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Zachowanie maksymalnej transparentności przepływów środków pieniężnych dokonywanych w systemie finansowym oraz poprawa funkcjonowania organów odpowiedzialnych za wykrywanie funduszy pochodzących z działalności o charakterze przestępczym lub służących finansowaniu działalności terrorystycznej to główne cele nowelizacji przepisów obowiązujących w tym zakresie.

Publikacja: 17.03.2020 09:09

AML: zmiany w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Foto: Fotolia.com

W związku z faktem przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę (UE) dyrektywy 2018/843 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz zmieniającej dyrektywy 2009/138/WE i 2013/36/UE (tzw. dyrektywa V) i określonym na 10 stycznia 2020 r. terminem jej implementacji polski ustawodawca przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML) oraz niektórych innych ustaw (UC24) opublikowany 4 marca 2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Obecnie projekt skierowany został do fazy opiniowania.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm