Aktualizacja: 04.02.2020 15:43 Publikacja: 04.02.2020 16:15
Foto: 123RF
Do końca 2019 r. obowiązek ten w ustrukturyzowanej formie miały tylko osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe oraz jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
W świetle obowiązujących przepisów, takie podmioty jak m.in. stowarzyszenia, fundacje czy związki zawodowe, nie wymagają wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Podlegają one natomiast odrębnemu obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W przypadku, gdy podmiot, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o KRS, prowadzi działalność gospodarczą, wtedy dodatkowo podlega on pod obowiązek wpisu do rejestru przedsiębiorców. Wyjątek od reguły stanowią samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (dalej: SP ZOZ), które nie są wpisywane do rejestru przedsiębiorców.
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Wkrótce duże firmy będą zwracać się do swoich dostawców i partnerów biznesowych o udostępnienie danych dotyczących ESG, narzucając jednocześnie zakres i format tych informacji.
Spółka komandytowa wypłacająca zysk wspólnikom – osobom fizycznym przekazuje kwoty pobranych zaliczek oraz zryczałtowanego podatku na rachunek urzędu skarbowego. Przesyła też do urzędu roczną deklarację PIT-8AR.
Zdaniem fiskusa przekazanie darowizn innym podmiotom niż beneficjentom ustalonym w statucie fundacji rodzinnej trzeba uznać za rozszerzenie listy faktycznych beneficjentów. Takie darowizny należy opodatkować 15-proc. stawką CIT.
W obliczu rosnącej liczby kontroli i zakwestionowanych przez organy podatkowe analiz porównawczych, konieczne jest zachowanie wysokich standardów jakościowych przy sporządzaniu analiz porównawczych, czyli tzw. benchmarków.
Spółka może ująć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na fundowane współpracownikom szkolenia z obcych języków.
Podatnicy działający w ramach międzynarodowych grup kapitałowych często uwzględniają w ramach kalkulowanego wyniku podatkowego CIT korekty cen transferowych. Pojawia się więc pytanie, czy mogą to zrobić, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami.
Koszty wynikające z błędów technicznych i ludzkich, które generują dodatkowe obciążenia finansowe, nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów – w przeciwieństwie do kosztów realizacji gwarancji najniższej ceny.
Ostatnie interpretacje ogólne Ministerstwa Finansów w sprawie podatku u źródła dotyczą przesłanek zastosowania zwolnienia przy wypłacie dywidend i innych zysków z udziałów osób prawnych, a także odsetek i należności licencyjnych.
Za brak sporządzenia sprawozdania albo przedstawienie w nim nierzetelnych danych prezesowi może grozić grzywna lub więzienie. Może też zapłacić spółce odszkodowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas