Reklama
Rozwiń

Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych: ważny termin i określone dane

Zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji spółki. Składane jest ono w formie dokumentu elektronicznego zgodnie ze wzorem udostępnionym przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych za pośrednictwem strony internetowej i jest ono bezpłatne.

Publikacja: 09.01.2020 16:00

Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych: ważny termin i określone dane

Foto: Adobe Stock

Od 13 października 2019 r. rozpoczął funkcjonowanie Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) prowadzony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Obowiązek dokonania zgłoszenia beneficjentów spoczywa na spółkach, warto zatem wiedzieć, w jaki sposób wywiązać się z obowiązku nałożonego przez ustawodawcę.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest systemem teleinformatycznym. W rejestrze gromadzone są dane beneficjentów rzeczywistych spółek jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostych spółek akcyjnych (od 1 marca 2020 r.), akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (DzU z 2019 r., poz. 623). Wskazane wyżej podmioty mają obowiązek zgłosić informacje o beneficjentach rzeczywistych do rejestru, a także dokonywać ich aktualizacji.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe