Reklama

Czy agent emisji zmniejszy ryzyko inwestycyjne obligatariuszy

Instytucja agenta emisji została wprowadzona do polskiego porządku prawnego 1 lipca 2019 r. na podstawie ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Istotą wprowadzanych zmian była potrzeba wzmocnienia ochrony inwestorów funkcjonujących na rynku kapitałowym, inwestujących w obligacje prywatne.
Czy agent emisji zmniejszy ryzyko inwestycyjne obligatariuszy

Foto: AdobeStock

Potrzebę wprowadzenia tego rozwiązania można upatrywać np. w związku z tzw. aferą GetBack. Jednocześnie podkreślić należy, że równolegle z wprowadzaniem instytucji agenta emisji, w celu ochrony obrotu papierami wartościowymi powstał obowiązek przymusowej dematerializacji obligacji. W praktyce oznacza to, że emitenci, którzy podejmują się emisji obligacji nie mogą wydać dokumentu obligacji, czy ich odcinka zbiorowego.

Agentem emisji może być wyłącznie firma inwestycyjna lub bank powierniczy. Zgodnie z założeniami ustawodawcy agent emisji ma za zadanie, w szczególności:

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama