Czy agent emisji zmniejszy ryzyko inwestycyjne obligatariuszy

Instytucja agenta emisji została wprowadzona do polskiego porządku prawnego 1 lipca 2019 r. na podstawie ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Istotą wprowadzanych zmian była potrzeba wzmocnienia ochrony inwestorów funkcjonujących na rynku kapitałowym, inwestujących w obligacje prywatne.

Publikacja: 24.10.2019 17:00

Czy agent emisji zmniejszy ryzyko inwestycyjne obligatariuszy

Foto: AdobeStock

Potrzebę wprowadzenia tego rozwiązania można upatrywać np. w związku z tzw. aferą GetBack. Jednocześnie podkreślić należy, że równolegle z wprowadzaniem instytucji agenta emisji, w celu ochrony obrotu papierami wartościowymi powstał obowiązek przymusowej dematerializacji obligacji. W praktyce oznacza to, że emitenci, którzy podejmują się emisji obligacji nie mogą wydać dokumentu obligacji, czy ich odcinka zbiorowego.

Agentem emisji może być wyłącznie firma inwestycyjna lub bank powierniczy. Zgodnie z założeniami ustawodawcy agent emisji ma za zadanie, w szczególności:

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo